Haber

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna-Hersek’i terk etmekle tehdit ediyor

Bosna-Hersek’teki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti Tarafı Başkanı Milorad Dodik, taraf üzerindeki taşınmazların Sırp Cumhuriyeti’nden “alınması” halinde Bosna-Hersek’i terk etmekle tehdit etti.

Bosna-Hersek’teki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin taraf lideri Milorad Dodik, taraf hükümet temsilcileriyle Banja Luka’da yaptığı görüşmenin ardından basına konuştu. Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nin Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin (NSRS) kabul ettiği yasayı askıya alma kararını değerlendiren Dodik, yeni bir yasayla taşınmazlar üzerindeki yetkiyi Sırp Cumhuriyeti’ne “geri vereceklerini” söyledi.

“Sırp Cumhuriyeti’nin haklarının gasp edilmesinin Bosna Hersek’in dağılması anlamına geleceğini” savunan Dodik, “Böyle bir Bosna Hersek’te yer almayacağız. Bu gördüğünüz heyet Meclis’te, Meclis’te konuşacak. Bakanlar Kurulu çünkü bu zaten analiz edilmiş bir konu.” Anayasa Mahkemesi’nin kararını eleştiren Dodik, “dünyadaki hiçbir mahkemenin süreksiz tedbir uygulamayacağını” savunarak, Sırp Cumhuriyeti’nin mallarının “gasp edilemeyeceğini” söyledi. Dodik, taraf üzerindeki mülkiyet haklarının alınmasına yönelik yeni bir yasanın meclis gündemine alınacağını duyurdu.

Bosna Hersek’te, tüzel kişiler üzerindeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları işleten ve kullanan yarı özerk yerel yönetimler olan birimlere mi ait olduğu konusu ülkenin Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana yeniliğini korumaktadır. Sırp siyasiler mülklerin taraflara Dayton Barış Anlaşması kapsamında verildiğini savunuyorlar. Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi konuya ilişkin kararlarında kamuya ait taşınmazların kullanım hakkının tüzel kişiye, mülkiyet hakkının ise devlete ait olduğuna karar vermiştir. – SARAYBOSNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu